سفر به کربلا - قسمت اول

يکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴
"شهر خاموشان" یا همان قبرستان معروف "وادی السلام" هم در نجف است که با حدود 20کیلومتر وسعت در شمال شرقی شهر قرار گرفته و هزاران نفر از جمله تعدادی از پیامبران و خیلی از سادات در آن مدفون هستند. از حضرت علی (ع) نقل شده: "در این سرزمین ارواح مؤمنان دسته دسته با هم صحبت می کنند و هر مؤمنی در هر جایی از زمین بمیرد به او گفته می شود به وادی السلام ملحق شو که وادی السلام جایگاهی از بهشت است"

از امام صادق نقل است که:"هر مؤمنی که در شرق یا غرب عالم بمیرد خداوند روحش را به وادی السلام می برد"
و همینطور گفته اند خداوند هفتاد هزار نفر را بدون حساب از این قبرستان وارد بهشت می کند. مقام حجت (عج) در وادی السلام است و جایگاهی است مقدس که به آن حضرت نسبت داده اند و مردم به زیارت آن می روند و آنجا نماز می خوانند.

آرامگاه حضرت هود و صالح (ع) هم در شهر خاموشان است که به کوشش علامه بحرالعلوم بقعه و بنایی از گچ و سنگ برای آن ها ساخته شد و در 1337قمری بنای آن توسط یک خیر ایرانی تجدید شد و گنبدش کاشی کاری شد. حالا بنا به چه دلیلی در حال تخریب این قبرستان تاریخی هستند نمی دانم!

نجف را به قصد کربلا که ترک کنی می شود از کوفه هم بگذری. شهری که باز عجین شده با نام بزرگ "علی". "مسجد حنانه" در راه نجف به کوفه است جایی که طبق روایات وقتی سر امام حسین (ع) در آن قرار داده شد به ناله پرداخته یا تعظیم کرده است وبرای همین معروف است به حنانه.


آرامگاه "کمیل بن زیاد نخعی" از یاران باوفای امام علی (ع) هم در راه نجف به کوفه است. دعایی را که حضرت علی به او آموخت معروف است. می شود گفت به لطف یزیدی ها مساحت و رواق های آرامگاه کمیل حتی از حرم امام علی هم بیشتر شده. محدوده حرم كمیل قبر "زیاد" پدر"عبید الله " و "ابوموسی اشعری" هم است.


وقتی به مدفن "میثم تمار" می رسی یعنی تا رسیدن به کوفه و "مسجد کوفه" چند صد متر پیاده فاصله داری.


گویا "و طور سینین" كه در قرآن آمده اشاره اش به زمینهای اطراف مسجد کوفه است. مسجدی که ستون هفتم آن محل پذیرفته شدن توبه آدم بوده و مدفن370 پیامبر خداست و جایگاه قضاوت امام زمان بعد از ظهور.

 


بی جهت نیست که در بعضی از روایات فضیلت خواندن هر ركعت نماز در مسجد كوفه را برابر صد ركعت در مساجد دیگر و حتی بیشتر از مسجدالاقصی ذکر کرده اند. ثواب خواندن نماز واجب اینجا برابر حج است و ثواب ادای نماز مستحب برابر عمره. علاوه بر اینکه اینجا بیشتر به ادای فردی نماز توصیه شده.


در این مسجد چند مقام هست و هر مقام دعا و نماز مخصوصی دارد مثل: مقام حضرت ابراهیم ـ مقام حضرت خضر ـ مقام دکه القضاء (محلی که علی (ع) در آنجا می نشست و کار قضاوت انجام می داد) ـ مقام بیت الطشت: محلی که معجزه ای از علی (ع)در آنجا ظاهر شده برای اثبات بی گناهی یک دختر ـ مقام رسول الله (که وقتی پیامبر به معراج می رود علت نوری که از زمین به آسمان برمی خیزد را سوال می کند و جبرییل می گوید نور از محلی است در کوفه و پیامبر آنجا نماز می خواند)ـ مقام توبه (محلی است که حضرت آدم و هوا بعد از هبوط خداوند را به خمسه ی آل عبا خواندند و توبه ی آن ها پذیرفته شد) ـ مقام نوح (خانه ی حضرت نوح بوده است که در قسمت انتهایی آن دری وجود داشته به نام باب الفرج که به خانه ی حضرت علی(ع) راه داشته) ـ مقام امام صادق (ع)(محل تدریس امام صادق در مسجد کوفه ) ـ مقام علی بن الحسین( محل عبادت امام سجاد در کوفه) ـ مقام جبرئیل(جایی که بعد از ضربت خوردن حضرت علی (ع) جبرئیل گفت «لقد تهّدمت والله ارکان المهدی و انفصلت العروه الوثقی قد قتل علی المرتضی» این مقام به مقام امام حسن وحسین(ع) هم مشهور است ـ مقام صلوه اللیل ( محل نماز شب حضرت علی (ع)) ـ محراب شهادت (محل ضربت خوردن حضرت علی (ع)) ـ مقام نوح محل فرود کشتی حضرت نوح که در وسط مسجد است.


جایی می خواندم شیعه چهار مکان مقدس دارد که درآنجا به خاطر حفظ شأن و منزلت جایگاه، نماز را کامل می خواند: مسجد الحرام در مکه، مسجد النبی در مدینه، حرم امام حسین (ع) و همین مسجد کوفه.


اعمال مسجد كوفه با زیارت محل شهادت امیرالمومنین یعنی محراب مسجد تمام می شود. محرابی كه اكنون وجود دارد کار دست هندی هاست.
از گوشه مسجد كوفه می شود به حرم مسلم بن عقیل ـ سفیر امام حسین ـ رفت و همچنین به حرم تنها فارسی زبان سپاه امام حسین یعنی مختار ثقفی، همان انتقام گیرنده خون حسین.


گویا ابن ملجم مرادی هم كنار قبر مختار دفن شده و كمی آن طرفتر از حرم مسلم، محل قبر هانی بن عروه قرار دارد. پشت مسجد كوفه بنایی است منسوب به منزل امیر المومنین.


این چاهی است که می گویند علی (ع) با آن درد و دل می کرد.

"مسجد سهله" هم در کوفه است که البته با فضیلت ترین مسجد بعد از مسجد کوفه است .در حدیث آمده كه محل اقامت امام عصر بعد از ظهور، مسجد سهله خواهد بود. مسجدی که خیاطی و زندگی "ادریس" پیامبر، خانه ی "حضرت ابراهیم"، محل ورود و مسکن "حضرت خضر" و خانه ی "حضرت مهدی(ع)" به روایت "امام صادق" است. می گویند تمام انبیاء الهی در این مسجد نماز خوانده اند و هر کس اینجا اقامت کند انگار در خیمه ی رسول الله اقامت کرده.
مسجد سهله جایی است كه "اسرافیل" روزی آنجا در "صور" می دمد و قیامت به پا می شود!
این مسجد هم هفت مقام دارد: مقام حضرت صادق(ع) (محل عبادت آن حضرت) ـ مقام حضرت ابراهیم( خانه ی آن حضرت) ـ مقام حضرت ادریس( خانه ی آن حضرت) ـ مقام حضرت خضر( خانه ی آن حضرت) ـ مقام صالحین (جایی که تمام انبیاء آنجا نماز خوانده اند) ـ مقام زین العابدین (محل عبادت حضرت سجاد(ع)) ـ مقام حضرت مهدی(ع)(جایی که بسیاری از علما ی بزرگ آن حضرت را زیارت کرده اند)


مدفن "حربن یزید ریاحی"،"عون ابن عبدالله ابن جعفر"و "دو طفلان مسلم" در کنار شط فرات در فاصله ی چند کیلومتری حرم امام حسین هستند. و وقتی از دیدن و زیارت اینجا فارغ شدی یعنی کربلا نزدیک است...