سفر به کربلا - قسمت دوم

چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴
داخل حرم امام حسین(ع) مدفن "حبیب ابن مظاهر" و 72 تن از شهدای کربلا، قتلگاه و قبر "ابراهیم مجاب"(فرزند امام موسی کاظم) است که هر کدام ضریح مخصوص دارند. بقیه قبور مثل قبر "سید رضی" و "سید مرتضی" در نزدیكی قبر ابراهیم مجاب مشخصه ی خاصی ندارند. اما شلوغترین محل حرم رواق شمالی است که كنار در ورودی اش از صحن سمت راست قبر "مظفرالدین شاه" است و "محمد علی شاه" و "احمد شاه" و مدفن سمت چپ که متعلق است به بزرگ مرد ایرانی "امیر كبیر"

"کف العباس" جایی است که دست های "حضرت عباس" (ع) را قطع کردند. محل دست راست رو به روی در "باب الفرات" و نزدیک ترین محل به "علقمه" است. محل دست چپ هم مقابل صحن شرقی است. این محل ها طوری قرار گرفته اند که حرکت حضرت را ازعلقمه تا محل شهادت کامل می شود تصور کرد...

نهری هم جاری است که می‏گویند بخشی از علقمه است اما خیلی ادعای معتبری نیست چون فاصله‏ ی زیادی با صحنه ‏ی نبرد داشته.

"گودال قتلگاه" جایگاهی است نزدیک آرامگاه "حبیب ابن مظاهر اسدی" که بنا به روایات امام آنجا به شهادت رسید و بعدها به جایگاه کنونی منتقل و دفن شد.

حرم حضرت "ابوالفضل" العباس (ع) با گنبدی طلایی اما کوچکتر از گنبد امام حسین، و چهار رواق و ایوان و صحن زیبا در350 متری شمال شرقی حرم آقاست که این ضریح زیبا به دستور مرحوم "آیت الله حکیم" در سال 1965 میلادی در اصفهان ساخته شد.
می گویند زبان رسمی عراق عربی است، زبان بین الحرمین فارسی و زبان حرم حضرت عباس (ع) ترکی. این حرم شرق حرم امام حسین است و حدود 350متری آن. می گویند فاصله ی آن مساوی فاصله ی صفا و مروه است.

وقتی اسم کربلا می آید، اولین تصویری که به ذهن می آید تصویر بین الحرمین است. خیابانی که از دو طرف با نخل و میله های سبزرنگ محصور شده و از حرم امام حسین تا حرم حضرت عباس ادامه دارد.

از در جنوبی حرم که بیرون می روی میدان مشک را می بینی، همان جایی که مشک حضرت پاره شد.


"تل زینبیه" با بلندای حدود 5متر جنب حرم ابا عبدالله الحسین(ع) جایی است که "حضرت زینب" ناظر اتفاقات روز عاشورا بوده و الان غرب صحن و مشرف به حرم امام حسین است و حدود 150 متر با خیمه گاه و 75 متر تا قتلگاه فاصله دارد.

"خیمه گاه" جایی است که خیمه های امام و یاران شان برپا بوده. در داخل خیمه گاه که حدود 250 متری قتلگاه قرار دارد قسمت هایی را با شب عاشورا شبیه سازی کرده اند از خیمه حضرت عباس که ابتدای خیمه هاست بعنوان نگهبان خیمه ها تا خیمه امام حسین که به صورت گنبد است و سنگی تاریخی در آن جاست و خیمه "امام سجاد"(ع) و "علی اکبر" و "قاسم ابن الحسن" تا چاهی با آب غیرقابل شرب که میگویند شب عاشورا از آب آن برای وضو و غسل استفاده می شده...
یاد گفته های دکتر افتاده ام: "...آنها كه رفتند، كاری حسینی كردند، و آنها كه ماندند، باید كاری زینبی كنند، وگرنه یزیدی اند"
"... حسین (ع) با همه هستی اش آمد تا در محكمه جنایت تاریخ، به‌ سود كسانی كه هرگز شهادتی به سودشان نبوده است و خاموش و بی دفاع می مردند، شهادت بدهد و اكنون محكمه پایان یافته است...
شهیدان مرده‌اند، و ما مرده‌ها زنده هستیم!

حالا در کاظمین هستیم. شاید این هم یکی از خوش یمنی های سفر باشد، اقامت در هتلی که پنجره هایش ختم می شود به مرقد امام "کاظم" و امام "جواد" علیهم السلام. مرقدی با صحنی بسیار بزرگ که حرم "امام رضا"(ع) را به یادت می آورد. در کاظمین بعد زیارت امامان معصوم می شود مدفن "شیخ مفید"، "ابن قولویه" ، "سید اسماعیل صدر"، "سید حیدر صدر" و "خواجه نصیر الدین طوسی" را هم دید.

 


می شود گفت اکثر نیروهای نظامی و حتی غیر نظامی عراق در وضعیت آماده باش دائم هستند. انگار به نوعی حکومت نظامی در شهرهاست. همه چیز به شدت کنترل می شود آنقدر که حتی اجازه ی حمل گوشی موبایل یا دوربین عکاسی را هم نداری. شاید برای همین منابع عکس و مستندات تصویری سفر به این کشور خیلی محدود است. همه جا نوعی نگرانی و حس ناامنی را حس می کنی. حالا به لحاظ سیاسی، جنگهای داخلی، دست به دست شدن قدرت و روی کارآمدن افراد ناکارآمد یا هر دلیل دیگری باشد، این وضعیت بحرانی دامن وضعیت بهداشتی و اقامتی را هم گرفته.
وضعیت بد جاده ها کمی نگران کننده است و می شود گفت تقریبا هیچ جا اثری از علامت های استاندارد رانندگی وجود ندارد.
این هم وضعیت بد زیربنایی تاسیسات برق...وباز به یاد دکتر"...ما وارث عزیزترین امانت‌هایی هستیم كه با جهادها و شهادت‌ها و ارزش‌های بزرگ انسانی، در تاریخ اسلام، فراهم آمده. ما وارث اینهمه هستیم و مسئول آن كه امتی بسازیم از خویش، تا برای بشریت نمونه باشیم. "وكذالك جعلناكم امة وسطا لتكونوا شهداء علی الناس و یكون الرسول علیكم شهیدا" خطاب به ماست؛ رسالتی سنگین، رسالت حیات و زندگی و حركت بخشیدن به بشریت، بر عهده ماست، كه زندگی روزمره‌مان را عاجزیم!"
به امید روزی که فرشته ی صلح و عدالت همه مردم جهان را در آغوش بگیرد...