سفر به برگ جهان _ آبشار

شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
با پنج گانه ی احساسات باید در آغوش کشید و لمس کرد باقیمانده ی روزهای تابستان را، که با چشم به هم زدنی تمام می شود هرچیزی غیر از شعر طبیعت و قصه ی حیات. روزهای مانده را بسازیم شاید رستگاری انسان همین است ساختن چیزی با عشق... امروز ما را رفتن به «لواسان» ساخت و دیدن روستای «برگ جهان».

در سفرنامه ناصرخسرو خوانده بودم: «میان ری و آمل کوه دماوند است مانند گنبدی و آن را لواسان گویند». گویا از لواسان در نوشته های تاریخی گاهی با عنوان «کوشک دشت» یاد شده، به معنای دشتی که کاخی در آن هست. دکتر کریمان هم در کتاب «تاریخ قصران» علت نام گذاری لواسان را به احتمال زیاد وجود کاخی ییلاقی ذکر می کند که بعضی ها آن را متعلق به دوره خلفای عباسی می دانند و بعضی خاندان آل بویه و هنوز بقایای این کاخ نزدیکی سد لتیان هست.
لواسان یا لواسانات از ییلاق های مهم تهران بوده و هست به معنای لبه یا جایی که در آن «بالاآمدن» (اشاره به خورشید) اتفاق می افتد. روستاهای فوق العاده و خوش آب و هوای لواسان بهانه ای شد برای سفر نیم روزه به این منطقه. مقصد ما این بار روستای برگ جهان بود. برای رفتن به این روستا بعد از رسیدن به لواسان باید به سمت افجه رفت و بعد از گذشتن از نارون و هنزک، چند کیلومتر ادامه مسیر داد.


ادامه مطلب