شهر آپارتمان ها

چهارشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۴

بدون توقع شنیدن جواب -مثل هر روز- به محض بیدار شدن، با صدای بلند "سلام" کردم. با بوی باران که از کوچه به مشام می رسید، بی اختیار سمت پنجره رفتم برای دیدن طراوت شاخ و برگهای خیس... حیف!

چند سالی می شود پشت پنجره ی ما فقط یک سری آپارتمان خودنمایی می کنند، بدون باغچه هایی که در آن درختی باشد با جسارت قد کشیدن تا این ارتفاع

و پنجره هایی که بعضی وقتها تا چشمت به آنها می افتد، مردانی را می بینی در حال سرک کشیدن به بالکن های کناری که گاهی مشغول دودکردن سیگارند!

شهر من پر شده از خانه های بلندقدتر از درختها

خانه های خالی از باغچه

پنجره هایی با چشم انداز دیوار...

حالا من به این دلخوشم که از این ارتفاع، لااقل چند قدم به آسمان نزدیک ترم!

 

(دوباره نویسی مطلب نوشته شده در تاریخ 21 اردیبهشت 90)ادامه مطلب

سفر به ازبکستان

سه شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۴
"ما تنها برای آمد و شد سفر نمی کنیم
با بادهای سوزان قلب های آتشین ما خنک می شود
با آرزوی داشتن آن چه نباید دانست
قدم در راه طلایی سمرقند می گذاریم..."
همراه می شوم با "جیمز الروی فلکر" انگلیسی که با "سفر طلایی اش به سمرقند" در سال 1913 به شهرت رسید.
برای شروع قصه ی سفر به ازبکستان و دیدن شهرهایی که نامشان گره خورده با تاریخ و هنر جهان ناگزیری از ورود به شهری که زمانی سر راه جاده ای بود معروف به ابریشم با وسعتی از چین تا اروپا. "تاشکند" شهری باستانی که بعد از زلزله 1966 خیلی از نماهای قدیمی اش از بین رفت و جایش را مدرنیته در نمای ساختمانها، پارک ها و هتلها پرکرد.

اینجا مرکز سرزمینی است که در تاریخ معروف است به "ماوراءالنهر" و ابوعلی سینا در یکی از روستاهای آن ـ افشته ـ به دنیا آمده است و به قول "علیجان صابراف" روزگاری "قوت اسلام و دین" بوده است.
شهری که بیشتر از دومیلیون مسلمان دارد. بگذریم که مرحوم کیومرث صابری فومنی در کتاب "دیدار از شوروی" می گوید: "بزرگترین علمای فقه و مشهورترین دانشمندان اسلامی از آنجا یا شهرهای تابع آن برخاسته اند در حالی که امروز نسل جوانش راه مسجد را گم کرده اند؛ در هیچ جای دیگر جهان چنین نیست. راندن مسلمانان از مساجد معجزه ای است که تنها سوسیالیسم توانسته است انجام دهد!..."
تاشکند برای من نمود شهری است سرسبز با خیابان‌های پهن که پهنای پیاده‌روها و فضای سبز اطرافش کاملاً جلب توجه می کند. بالای اکثر بناها به زبان روسی نوشته شده اما با spell فارسی. درختانش عمدتاً بلوط هستند که یک متر پایینی آن با رنگ سفید پوشیده شده، گویا به دلیل دور نگاه داشتن آفت‌ها از تنه درختان.


ادامه مطلب