سفر به کربلا - قسمت اول

يکشنبه ۸ آذر ۱۳۹۴
...به قول دکتر، بر ماست پاسداری از رسالت پیامی که از عصر عاشورا آغاز شد. رسالتی که بر دوش‌های ظریف زنی افتاد كه مردانگی در ركابش جوانمردی آموخت!
"... شهادت یكی از حیات‌بخش‌ترین سرمایه‌هایی است كه در تاریخ شیعه وجود دارد. اما از وقتی به‌ گفته ی "جلال" "سنت شهادت را فراموش كرده‌ایم و به مقبره‌داری شهیدان پرداخته‌ایم، مرگ سیاه را ناچار گردن نهاده‌ایم" و زنان و مردان ما عزادار شهیدان شده‌اند و بس.
از هنگامی كه به جای شیعه علی (ع) بودن، شیعه حسین (ع) بودن و شیعه زینب (س) بودن، در عزای همیشگی مانده‌ایم!"

گرچه1400سال دیر، اما نم نم تا اینجا رسیده ایم. تازه اول راهیم و بی شک عشق است بهانه ی گذار از کیلومترها راهی که با هر قدم امید داریم به کوتاه تر شدنش...! 

160کیلومتری جنوب غربی بغدادیم، کنار دشت بی آب وعلف "بادیه ی شام" با هوای گرم، زمین های خشک و کم آب که در روایت های شیعه زیاد درباره فضیلت و قداستش آمده است. برای همین آرزوی هر مؤمنی آمدن به این شهر و حتی مردن در اینجاست، که روایت هست هر کس در این سرزمین دفن شود از عذاب قبر در امان است.


اینجا محل سجده ملائک به آدم است. می گویند معنای اسم این شهر در لغت یعنی سرزمینی برآمده و بلندتر از دریا که گاهی آنرا دریای خشکیده هم معنا کرده اند و روایت شده هم محل شروع حرکت کشتی نوح از اینجاست و هم کوهی که پسر نوح به آن پناه برد.
می گویند شاه عباس درصدد بوده اینجا را به خاک ایران ملحق کند که موفق نمی شود اما قبل از او شاه اسماعیل دستورکندن نهری را می دهد که از فرات تا اینجا جاری شود و هنوز این نهر به نهر شاه مشهور است. از نجف می نویسم، شهری که در دلش آستان مقدس حضرت علی (ع) است با آن گنبد عظیم طلایی. آرامگاه امیرالمؤمنین نگینی است سنگین بر دامن نجف، روشن تر از نگینی که از کرم گدا را بخشید!

ساختمان حرم در دوران هارون الرشید عباسی بنا شده و بعدها بارها تجدید می شود. صحن و ساختمان امروزی آن از دوره صفویه است. گنبد عظیم و ایوان روح بخش آن به دستور نادرشاه افشار با خشت های طلایی تزیین شده و آیینه کاری حرم کار هنرمندان اصفهانی است. قبر مطهر در صندوقی از خاتم ساخته شده از دوره شاه اسماعیل صفوی و ضریحی نقره ای کار هنرمندان هندی و چینی که سال 1345 به همت رهبری شیعیان اسماعیلی ساخته شده.
آرامگاه "شیخ طوسی" از فقهای حوزه علمیه نجف در شمال حرم مطهر است که حالا مسجد شده و در گوشه اش آرامگاه "علامه آیت الله سیدمهدی بحرالعلوم" از مشاهیرامامیه است.
افراد مشهور زیاد دیگری هم در حریم حرم با شکوه بزرگ مرد نجف دفن شده اند از "شیخ عباس" قمی نویسنده ی مفاتیح الجنان گرفته تا "علامه حلی"، "علامه امینی"، "مقدس اردبیلی"، "ملا احمد نراقی"، "سیدمحمدکاظم یزدی"، "شیخ مرتضی انصاری"، "آیت الله بهبهانی" از رهبران مشروطیت، "سیدعبدالحسین شرف الدین"، "میرزای شیرازی"، "سید مصطفی خمینی"... و حتی "آقا محمد خان قاجار" و "تیمور لنگ"ادامه مطلب

پله پله

شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴
همه چیز از یک روز صبح شروع می شود...
مثل روزی که آپارتمان نشین شدم. ورودی خانه ۶پله داشت و گاهی که آسانسور با طبقات قهر بود برای رسیدن به طبقه دوم باید از ۱۲پله بالا می رفتم. برای شروع روز جدید کاری هم همین طور، طی۱۸پله، هر روز صبح...
گاهی برای رسیدن ۲پله یکی می کردم! خستگی هم داشت، مکث هم داشت، اما همان نفس تازه کردن فرصتی می شد برای فکر کردن.
افتادن را هم از همین پله ها یاد گرفتم و البته مفهوم برخاستن را نیز!
امروز که دوباره تصمیم به نوشتن گرفته ام دیگر به پله ای برای نشستن نیاز ندارم.
لم داده ام به لبه تخت. اصلاً دلم می خواهد دراز بکشم و مطلب بنویسم... وقتی مردم شهرم درکی از مفهوم پله ندارند.
وقتی مردم شهرم برای رسیدن به اوج های ناگهان حتی دو پله یکی هم نکرده اند. شهری که پر از آدمهای بزرگ ناگهانی است!!

(دوباره نویسی مطلب نوشته شده در تاریخ 20 بهمن89)


ادامه مطلب