سال نو مبارک

شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۴

"چشم انتظار آن بهارم
که با تقویم از راه نمی آید
و با تقویم راه نمی آید
که با...
آه نمی آید!؟ادامه مطلب

سفر به کویر مرنجاب

شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۴
"عشقبازی به همین آسانی است

که گلی با چشمی، بلبلی با گوشی

رنگ زیبای خزان با روحی، نیش زنبور عسل با نوشی

کار همواره ی باران با دشت، برف با قله ی کوه

رود با ریشه ی بید، باد با شاخه و برگ

ابر عابر با ماه، چشمه ای با آهو، برکه ای با مهتاب

و نسیمی با زلف، دو کبوتر با هم

و شب و روز و طبیعت با ما...

عشقبازی به همین آسانی است..."


به جاده زدیم برای رسیدن به کویری که حد فاصل استانهای قم، سمنان واصفهان است...تهران، قم، کاشان، آران و بیدگل و تابلوی "کویر مرنجاب". "مرنجاب" از دهستان "کویرات" در۵۰ کیلومتری شمال شرق "آران و بیدگل" است و آران و بیدگل در شمالی ترین نقطه استان اصفهان.ادامه مطلب

سفر به الیمستان

شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۴
طولانی ترین سفرها نیز یک روز با گامی کوچک آغاز می شود، می دانم هر رفتنی رسیدن نیست، اما برای رسیدن باید رفت!

ادامه مطلب

سفر به قلعه رودخان

شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۴
"دختران روستا به شهر فكر می كنند! دختران شهر در آرزوی روستا می میرند! مردان كوچك به آسایش مردان بزرگ فكر می كنند! مردان بزرگ در آرزوی آرامش مردان كوچك می میرند!! كدامین پل در كجای جهان شكسته است كه هیچ كس به خانه اش نمی رسد؟"


ادامه مطلب

سفر به لواسان - غار موزه وزیری

شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۴
گویی عادت کرده ایم به سرکوب مداوم خواسته ها و تمایلاتمان... جایی از "آدرنو" می خواندم؛ آدمی خودش را میان دست نوشته های مکتوبش سانسور می کند.... نوشتن گویی در این میان تنها دریچه ای است که می توان خود بودگی را تقویت کرد. آن کس که دیگر خانه ای ندارد در نوشتن خانه می کند. و من امروز کسی را دیدم که روزی در خیابان فاطمی تهران دفتر کاری داشته اما در باغی پر از گیلاس و گردو و سکوت خانه کرده با همراهان سنگی و چوبی اش دور از هیاهوی شهر.ادامه مطلب

سفر به سفید چاه

جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳
"یاسنت لویی رابینو بورگوماله" کنسول انگلیس در رشت و مولف تحقیقات و بررسی هایی در خصوص کشورهای ایران و مصر، چند سال بعد از اینکه پدرش برای تاسیس بانک شاهنشاهی وارد ایران شد به دنیا آمد، پا گرفت و روی هم رفته 17سال در ایران بود. او که حدود شش سال در گیلان زندگی می کرد در سالهای 9-1288 خورشیدی به منطقه مازندران و استرآباد سفر کرد و در این باره نوشته است: "انزان" (حدود بندرگز فعلی) در غرب ایالت استرآباد است و بیشتر اهالی آنجا در فصل گرما به ییلاق های هزار جریب می روند که در آنجا امامزاده ای است به نام "سفیدچاه"...
ادامه مطلب

سفر به هرانده - بورنیک

جمعه ۲۹ اسفند ۱۳۹۳
در مسیر تهران - فیروزکوه، بعد از بومهن با عبور از ۵ تونل، وارد تونل ششم نشده جایی که تابلوی کهنه و بی رنگ و روی خانه ی بهداشت دیده می شود آغاز مسیر اصلی سفر یک روزه ی ما شد به روستای هرانده. یعنی۱۲۰ کیلومتری شرق تهران و ۱۲ کیلومتری جنوب غربی فیروزکوه.

گویش مردم این روستا گیلکی، حرفه ی اکثر مردمش زراعت و باغداری و عمده ترین محصول کشاورزی شان "سیب زمینی" است. ضلع جنوبی روستا برج سنگی مدوری هست از جنس سنگ و ساروج که به "امامزاده یحیی" (قرن هفتم هجری) مشهور است. بنای آن مربوط به دوره ایلخانی است.


ادامه مطلب

سفر به ماسوله

پنجشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۳
"زیاده خواه نیستم
جاده ی شمال
یک کلبه ی جنگلی
یک میز کوچک چوبی با دوتا صندلی
کمی هیزم
کمی آتش
مه جنگل
کمی تاریکی
و مستی
کمی مهتاب
و
بوی یار...
بوی یار...
بوی یار...!"

برای رفتن به ماسوله،باید از تهران، کرج، قزوین گذشت و از رشت یا فومن مستقیم به ماسوله رفت . البته قبل از رشت هم راهی به سمت فومن هست.
ادامه مطلب

سفر به سنگاپور

چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
جایی جمله ای از "جان اشتاین بک" خواندم که: "بعد از سالها تجربه در می یابیم که ما به سفر نمی رویم، این سفر است که ما را با خود می برد..." مثل این بار که سفر مرا به شمال خط استوا کشاند. به کشوری که می گویند از تمیزترین و زیباترین های دنیاست. کشوری که با مدل معماری شهری خاص و شیک، رنگ آمیزی های روشن، توریست های فراوان اروپایی و آمریکایی ، آسمان خراشها، برندهای معروف و موفق به همراه مانور ماشینهای آخرین مدل - به خصوص بنز- وقتی آنجایی بیشتر احساس می کنی در اروپایی تا آسیا!


ادامه مطلب

سفر به مالزی

يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
" به جستجوی تو بر درگاه کوه می گریم، در آستانه ی دریا و علف.به جستجوی تو در معبر بادها می گریم در چار راه فصول، در چارچوب شکسته ی پنجره ای که آسمان ابرآلوده را قابی کهنه می گیرد، به انتظار تصویر تو این دفتر خالی تا چند ورق خواهد خورد... "
تا کی و کجا باید گذاشت و گذشت در جستجوی تو؟! می ترسم راست بگویند که بزرگترین گمشده های زندگی نزدیکمان هستند!
.
.
.
آغاز جستجویی تازه و سفری نو به سرزمین رنگها و لبخندها! "مالزی" سرزمین بارانهای ناگهانی استوایی در همسایگی تایلند، اندونزی، سنگاپور، برونئی و فیلیپین که اکثر مردمش به زبان انگلیسی مسلط اند اما زبان رسمی شان مالایی است.

 ادامه مطلب

سفر به ترکیه

يکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۳
ماندن مثل همیشه برایم کابوس است هرچند گريز و گزيري از آن نیست! دل به سفری دوباره سپردم بي‌آنكه براي ماندن بهانه ی تازه ای باشد... آغاز سفری دوباره و انرژی مضاعف من!
سفر به ترکیه را از استانبول آغاز کردبم تا کجا و کی ... خدا می داند! شهر استانبول یا هزار مسجد پر از دیدنی هایی است که در یک سفرنامه ی مختصر نمی گنجد. می گویند زمانی که سلطان محمد فاتح استانبول را اشغال میکند نام آن را از قسطنطنیه به اسلامبول تغییر می دهد یعنی شهر مساجد اسلام و برای اینکه قدرت اسلام را به رخ مسیحیان بکشد دستور ساخت ١٠٠٠ مسجد را دراین شهر میدهد.


سفرنامه ترکیه-1ادامه مطلب