سفر به لواسان - غار موزه وزیری

شنبه ۱ فروردين ۱۳۹۴
آقای ناصر هوشمند وزیری، مجسمه سازی که لیسانسش را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران گرفته و دکترای افتخاری اش را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. کسی که در دانشکده هنر سوره تدریس می کند و مدیر بخش هنری موزه تاریخ طبیعی پردیسان هم هست.

از در قلعه مانند این موزه که وارد می شوی بعد گذراندن پل چوبی، انگار از رودخانه ای می گذری که خط فاصله ای است میان زندگی پر هیاهوی این سوی رود و آرامش آن سوی رود.

اول نگهبان چوبی قلعه را می بینی با لباس ویژه ی سازمان میراث فرهنگی

و بعد اندیشگاه را، همان اتاق فکر خودمان!

بدون شرح

این هم درخت نوشابه است با میوه های شیشه ای که استاد معتقد است آنرا به همت انسانهایی درست کرده که حاشیه خیابان را سطل آشغال می بینند!

اینجا یادآور زادگاه استاد است در دل کوه الوند

دختری با شمع

آدم و حوا

و خود استاد از جنس سنگ

با ورود به دهان این شیر سفید به غاری وارد می شوی که دکتر ناصر هوشنگ وزیری در دل کوه کنده و آثارش را در آن به نمایش گذاشته و معتقد است مظهر قدرت در طبیعت بکر است.

مجسمه ی ماتم، رییس قبیله ای است که به سوگ افراد از دست داده اش نشسته

ایشان باریک خانم هستند

و ایشان باریک عشقی!

اینجا هم موزه ی آفتابه هاست، موزه ی نظافت. استاد با جمع آوری آنها و نمایش شان خواسته به دنیا بفهماند که نظافت چه جایگاهی در فرهنگ ایرانی دارد.

کاکولی و پدربزرگ


و این هم شیر آقا

او در دل خانه- باغ رؤیایی اش کلبه ای دارد که نتیجه ی آرزوهای اوست و نشات گرفته از خانه های درختی شالیزارهای شمال ایران که برای نگهداری مایحتاج اضافی شان چند متر بالاتر از سطح زمین می سازند.

می شود از پناهگاه (بوفه) موزه خرده خریدی هم کرد و زیر آلاچیقی که سقفش از ضایعات کانال کولر درست شده یا بر صندلی های چوبی نشست و چیزی نوش جان کرد و لحظه ای اندیشید که چقدر شجاعت می خواهد که از خانه ی تهران و شهرک ژاندارمری یکباره دل بکنی و پناه ببری به دل طبیعت... جای همه تان خالی!


با این توضیح که بهای ورودی ۳۰۰۰تومان است ، اگر دلتان هوای بازدید از این غار - موزه را کرد، کافی است به لواسان بروید. بعد از بلوار امام خمینی به جاده ی کند که رسیدید تا دوراهی بوجان بروید به سمت چپ بپیچید و سراغ پلاک 77 را بگیرید!

 

(این مطلب رو 11 مهر 91 توی وبلاگ قدیمم نوشته بودم، به دلیل مشکل عدم نمایش عکس ها مجدد آوردم.
عذر تقصیر از اینکه تا 3 فروردین 1394 بعضی سفرها تکراری است!)