سفر به مالزی

يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
مساحت تقریبی این کشور ۵۵۰/۳۲۸کیلومتر مربع است و می شود گفت تقریبا در قلب شرق آسیاست و دو بخش شرقی و غربی دارد. ناحیه غربی شامل ۱۱ استان است و ناحیه شرقی ۲ استان دارد به صورت جزیره مانند و با تایلند از شمال و سنگاپور از جنوب مرز مشترک دارد.این کشور دو خشکی مجزا دارد که به نامهای شبه جزیره مالی و بورنئو معروفند. آب و هوای مالزی گرم نواحی استوایی است با دمای بین ۲۱ تا ۳۱درجه و بارندگی فراوان. بهترین فصل برای سفر به این کشور بهار است و البته ماه مهر و سال نوی چینی ها!

واحد پولشان "رینگیت" است

مذهب اکثر مردمش اسلام است اما افراد با دین های مختلف هم در این کشور آزادی کامل دارند. وفور معبدهای مذهبی فرقه های گوناگون بیانگر این واقعیت است.

این پله ها منتهی می شود به غاری که معروف ترین معبد هندوهاست به همراه مجسمه ی بودا

Hindi Temple Batu Caves

یکی از جذابیت های بالا رفتن از پله های این غار میمون هایی هستند که در طول مسیر می بینی!

کوالالامپور با مساحت تقریبی ۲۴۳۶۵ کیلومتر مربع، پایتخت رسمی مالزی است و بزرگترین شهر این کشور. این شهر که محل تلاقی دو نهر باتلاقی است در سال ۱۸۵۷ بنا شد. قدمتش به زمانی برمی گردد که حاکم مالایی عده ای را برای کار در معادن قلع به این منطقه فرستاد یعنی اواسط قرن نوزدهم میلادی. الان اما کوالالامپور و مناطق اطراف آن به عنوان منطقه ای مستقل و بعنوان یکی از سه قلمرو فدرال مالزی است که مستقیم زیر نظر دولت اداره می شود.
اینجا میدان استقلال است یعنی قدیمی ترین مرکز تاریخی شهری با ۲میلیون نفر جمعیت

Mardeka Squard


برجهای دوقلوی پتروناس با ارتفاع ۴۵۲ متر در کوالالامپور که نیازی به معرفی ندارد. بلندترین برجهای دوقلوی دنیا با ۸۸طبقه که در طبقه های ۴۱ و ۴۲ به واسطه ی دو پل به هم متصل هستند.
Petronas Twin Towers

بلندیهای genting Highlands در شمال کوالالامپور که دسترسی به آن از طریق بلندترین تله کابین آسیای جنوب شرقی است توریستی ترین نقطه ی این شهر محسوب می شود. در این مجموعه علاوه بر مراکز خرید و هتلها و رستورانهای خوب فروشگاههای متنوع،شهربازی و تنها کازینوی مالزی را هم می شود دید!


یکی دیگر از دیدنی های مالزی باغ پرنده هاست در کوالالامپور

Birds park

کوالالامپور مراکز خرید زیادی دارد مثل: Klcc- Ampeng- China twon- Buket Bintang . بازار مرکزی کوالالامپور هم به صورت بنایی کلاسیک است که حدود پنجاه سال قبل در محل بازار میوه و تره بار این شهر بنا شده و الان هم شامل بخشهای سنتی است و هم مدرن که معروفترین آنها عبارتند از: BB plaza- The mal- Pudu plaza- Show parad- Sugeiwang plazaاین هم میوه های استوایی مخصوص مالزی که معروفترینشان عبارتند از پاپایا، گواوا، انبه و رامبوتان


تنوع غذاهای مالزی هم با توجه به ماهیت چند فرهنگی این کشور بالاست. رستورانهای مختلف اروپایی، تایلندی، ویتنامی، چینی و... موید این مطلب است. از غذاهای معروف مالزی ناسی پادانگ، می جاوا، ناسی لیماک ، سوپ آکور در خاطرم مانده که حداقل یک بار امتحان کردنشان خالی از لطف نیست.البته عمده ی گوشت مصرفی این رستورانها هلال است اما محض احتیاط برای آنهایی که سخت گیرترند درخیابان امپنگ،بینتانگ و ... رستوران ایرانی هم پیدا می شود!

در آخر به برکت یکی از همین رستورانهای ایرانی و آشنایی با دوستان جدید به یکی از اصلی ترین سالنهای شهر یعنی( K.L.Tower ) دعوت شدیم برای شنیدن صدای بزرگ مردی از ایران"رضا صادقی" البته بدون دغدغه و حاشیه!جای همه ی تان خالی بود!

 

(این مطلب رو 6شهریور91 توی وبلاگ قدیمم نوشته بودم، به دلیل مشکل عدم نمایش عکس ها مجدد آوردم.
عذر تقصیر از اینکه تا 3 فروردین 1394 بعضی سفرها تکراری است!)